Szlak im Ks. Karola Wojtyły

SPOTYKAJ SIĘ AKTYWNIE Z ŻYWĄ HISTORIĄ TRASY UCZĘSZCZANEJ PRZEZ KS. KAROLA WOJTYŁĘ - PAPIEŻ JAN PAWEŁ II

Spływ zaczynamy w miejscowości – ŻERDNO, a dokładniej nad j.Srebrnym. Zazwyczaj kajaki wodujemy w Czaplinku i to jest najczęściej wybierana trasa spływu kajakami rzeką Drawa.

1.2  Czaplinek  - miasto, gdzie atutem są czyste jeziora. Szczegółowe informacje udzielane są w centrum Turystyki – Rynek1. Wodujemy kajaki nad j.DRAWSKO - 1871 ha, drugie co do głębokości w Polsce - w najgłębszym miejscu osiąga ok.80 m. Płynąc  prawym brzegiem dopływamy do Starego Drawska - ruiny zamku Drahim.

7,2 Tuż za wyspą Bielawa wpływamy do zatoki Witoldowej, z której  wpływamy  do Zatoki Rzepowskiej, gdzie znajduje się ujście rzeki Drawy z jeziora Drawskiego.

15.4 Następnie wpływamy do j.Rzepowskiego,gdzie znajduje się pole namiotowe. Dopływając do młyna w Głęboczku musimy przenieść kajaki ok.50m.Tuż za mostem  znajduje się piaszczysta skarpa.Warto przerwać tu spływ i skorzystać z kąpieli, o której mówi legenda, iż kąpiel w rzece płynącej ze wschodu na zachód ma cudowną moc, a takową w tym  miejscu jest rzeka Drawa.

25.5 Budowo - osiedle wojskowe. Budynki zajmowane obecnie przez wojsko wybudowane były w latach trzydziestych XX wieku dla szkoły NSDAP, gdzie zjawiały sie takie osoby jak Goering czy Himmler.

29.0  Na tym odcinku trasy spływu kajakowego Drawą dopływamy do Złocieńca.

Kajaki przenosimy około 30 m lewą stroną przez ulicę.

33.8 Tuż za złocieńcem Drawa płynie wśród łąk mijając  Rzęśnicę. Tuż za mostem płyniemy na biwak,lecz ciekawsze miejsce znajduje się w pobliżu ujścia rzeki Kokny (rzeka Kokna - dopływ Drawy).

Jest tu dobrze wyposażone pole namiotowe „Czubajka”, gdzie chętnie odpoczniemy po całym dniu w kajaku.

40.7 Spływając Drawą mijamy Suliszewo i płyniemy do Dalewa, gdzie  również możemy odpocząć w miejscu biwakowania.

48.9 Dopływamy do centrum Drawska Pomorskiego , ale wcześniej mijamy głaz poświęcony Ks. Karolowi Wojtyle. W centrum miasta jest wybetonowane nabrzeże gdzie można bezpiecznie odpocząć

58.8 Docierając do pięknego j.LUBIE - duże, rynnowe, o pow. 1439 ha, głębokości 48 m. Nad jeziorem są liczne plaże i dogodne miejsca do biwakowania. I tak: Cypel - okolica wyspy Rybaki, Karwice, wyspa Sołtysia oraz pola namiotowe w Gudowie. Południowa strona jeziora Lubie to teren największego w kraju poligonu wojskowego. Teren ten, aż do mostu na trasie Drawsko Pomorskie - Kalisz Pomorski jest od niedawna dostępny dla turystów, natomiast za mostem przebywanie jest zabronione. Warto zobaczyć piękny pałac w Karwicach w stylu neogotyckim z ogrodem angielskim. W jednej z sal tego pałacu odbył się pamiętny Obiad Drawski z  Prezydentem RP Lechem Wałęsą. W Karwicach kręcony był również film: „Szatan z siódmej klasy”.

67.9Następny odcinek spływu kajakiem kończy się  dopłynięciem do wsi Lubieszewo.

70.9 Szukając wypływu rzeki Drawy z jeziora płyniemy kajakami na południe od wsi Lubieszewo, szukając w trzcinach wąskiego przesmyku. Za mostem jest niewielkie miejsce biwakowe.

84.2 Na tym odcinku rzeka Drawa zwalnia i wpływa do jeziora Dąbie Wielkie o pow. 94 ha.

Nad jeziorem jest kilka miejsc biwakowych, gdzie warto odpocząć przed następnym etapem spływu kajakowego Drawą najlepsze z nich to:

KOMINEK – znajduje się na w północnej części jeziora Małe Dębno,widoczne po prawej stronie spływu. Bardzo ładne pole z plażą, pomostami, wiaty duże i małe, energia elektryczna, WC. Możliwość wynajęcia campingów, łowiska ryb. tu organizowane są dłuższe przerwy w spływach, gdyż w pobliżu - 300 m znajduje sie bar

Wiry- w środkowej części północnego brzegu jeziora Wiry. Jest to jedyne miejsce gdzie można biwakować na ścisłym poligonie wojskowym. Na polu znajduje się schronisko, boisko do piłki siatkowej, toalety. Możliwość wynajęcia przyczep campingowych.

Za jeziorem Małe Dębno dopływamy do kolejnego mostu na drodze Drawsko Pomorskie – Kalisz Pomorski. Przed mostem jest parking strzeżony oraz nasz  bar z kuchnią domową i grillem. W odległości 200 m od baru znajdują sie pola namiotowe "kominek" i "wiry". Bar dostarcza także produkty na wskazane pola namiotowe. W tym miejscu znajduje sie główna baza naszej firmy. Oferujemy w  tym miejscu transport kajaków na drugą strone poligonu oraz we wskazane miejsce. Tu możesz bezpiecznie odpocząć przed dalszą wyprawą.


Jest to ostatnie miejsce biwakowe przed odcinkiem zamkniętym przez poligon wojskowy. Kontynuowanie spływu  jest zabronione. Można zwrócić się wcześniej do Dowódcy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Olesznie o pozwolenie na przepłynięcie odcinka zamkniętego, lecz szanse na uzyskanie zgody, są praktycznie zerowe. F.H.T. Wodnik I posiada specjalne zezwolenie na spływy po terenie poligonu wojskowego.Praktycznie należy przerwać spływ kajakami i przetransportować ludzi wraz z kajakami przez zamknięty teren poligonu wojskowego. Na skraju jeziora znajduje się ostatnie na tym jeziorze pole namiotowe "Wiry" zlokalizowane około 200 metrów od parkingu leśnego z małą gastronomią.

 

85.9  W roku 1916 przekopano kanał pomiędzy jeziorem Zły Łęg, Mielno, Prostynia i zmieniono bieg Drawy. Stare koryto rzeki, nazwano Starą Drawą. Płynąc głównym korytem rzeki mamy przed sobą jezioro Zły Łęg o pow. 38 ha.

92.0  Po prawej stronie widać śluzę, za którą zaczyna się Stara Drawa. Płynąc dalej kanałem dopływamy do miejsca  z trzema mostami. Następnie wpływamy na jezioro Mielno -  30 ha i dopływamy do elektrowni BOROWO.

99.0 Elektrownia Borowo. Warto zobaczyć oryginalne turbiny wodne i generatory.

Kajaki w tym miejscu przenosimy ok.200 m. Za elektrownią wpływamy kajakami na j. Prostynia - 49 ha.

106.9 Wieś Prostynia - przed wsią znajduje się prywatne pole biwakowe, a w samej miejscowości drugie zaraz przy moście.

 111.3 Osiągamy jezioro Mąkowarskie są tu  pola namiotowe oraz wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Nad tym jeziorem Ks.Wojtyła z rodziną spędził pierwszy Dzień Turysty w historii swoich spływów.

119.9  Kajakami dopływamy do Rościna – nieduża wieś.

129.8 Spływ dociera na tym odcinku do Drawna, gdzie zlokalizowana jest obecnie siedziba Drawieńskiego Parku Narodowego, w której należy opłacić wstęp do parku i pobyt na polach namiotowych. Brak stosownych opłat może skończyć się grzywną udzieloną przez strażników. Opłaty obowiązują od 1 lipca każdego roku.

135,0 Wieś Barnimie – tu nurt rzeki staje się silny, kręty i bardziej nerwowy.

144.1 Mijamy  Konotop i Zatom

147.0 Bogdanka – zatrzymujemy się, gdyż jest to dobre miejsce na biwak. Za Bogdanką rzeka staje się szersza, a nastepnie po ok.6 km po prawej stronie rzeki mijamy "Wydrzy Głaz" - wielki głaz o obwodzie ponad 14 m.

159.8 Głusko – elektrownia wodna, niestety musimy przenieść kajaki ok.350m - poniżej elektrowni Kamienna. Warto obejrzeć elektrownię Kamienna, iż budowę jej rozpoczęto w 1896 r. Do dziś prąd jest wytwarzany przez dwie turbiny Francisa z 1898 r. Zwiedzanie elektrowni jest możliwe z przewodnikiem z Punktu Informacji Drawieńskiego Parku Narodowego w Głusku. Mijając most na drodze łączącej Głusko ze Starym Osiecznem znajduje się ostatnie pole namiotowe Drawieńskiego Parku Narodowego - Biwak Kamienna.

169.6 Osieczno – można tu zaplanować ostatni biwak przed Krzyżem.

Z lewej strony na tym odcinku spływu  mijamy uchodzącą do Drawy Człopicę. Można przez rzekę Człopicę wpłynąć i zakończyć spływ  nad urokliwym jeziorem Królewskim. Kontynuując spływ  Drawą tuż za ujściem rzeki Człopicy jest most drogowy i kolejowy, a za nim końcowy odcinek porywającego nurtu rzeki oraz wzrostu poziomu adrenaliny we krwi. Po kolejnych dwóch kilometrach mijamy most we wsi Nowe Bielice, gdzie  za mostem znajduje się zatoczka kończąca spływ.

195.0 Prawdziwy koniec spływu to Krzyż Wielkopolski - duży węzeł kolejowy, położony na trasie Poznań - Szczecin, co ułatwia powrót do domu po zakończonej przygodzie z historyczną trasą spływu kajakowego.

Tak w krótkim skrócie wygląda wodna przygoda z trasą im. Ks. Karola Wojtyły.